חיפוש
  • eyal asulin

חמצן לעסק הקטן

מאת: אריה כהן


כמעט כל עסק, ולא רק העסק הקטן, זקוק במהלך התפתחותו לאשראי ולהלוואות. בחירת דרך המימון הנכונה לכל אחד מהצרכים הנוצרים בעסקים יכולה למנוע הסתבכויות מיותרות ולחסוך עלויות מימון.

מתכונת הפעילות הנפוצה:

יזם מקים עסק חדש. יש לו כמות מסויימת של אמצעים עצמיים והבנק העמיד לרשותו מסגרת אשראי במתכונת חח"ד עסקי. הייזם משתמש בכל הכספים הפרטיים שלו ובחלק ניכר מהמסגרת המאושרת לכיסוי ההשקעה. הוא משפץ מבנה ששכר, רוכש ציוד, מיחשוב וריהוט משרדי והכסף אזל!

צריך עוד לרכוש מלאי ראשוני וחייבים להשקיע בפרסום.

הבנק מסרב לתת אשראי נוסף או להגדיל את המסגרת כי עדיין לא ראה פעילות והכנסות. בלי לרכוש מלאי ולבצע פרסום גם לא ניתן יהיה לייצר הכנסות כלשהן.

זוהי מתכונת וודאית לכישלון ולסגירת עסק עוד לפני שהוא מתחיל לפעול. אם בכל זאת יצליח הייזם להשיג מימון כלשהו להשלמת השקעותיו, - זה יהיה כנראה מימון יקר ולטווח קצר ולכן יתכן שהוא יתחיל לפעול אך במוקדם או במאוחר ייאלץ להפסיק.

ואז הוא ייכנס לסטטיסטיקה הבלתי מכובדת של 70% מהעסקים הקטנים הנסגרים תוך השנה הראשונה לקיומם.

מה צריך היה לעשות?

ראשית: לא להתחיל בהקמה של עסק חדש ללא תכנית עסקית המגדירה את סכומי ההשקעות בצורה מלאה, כולל ההון החוזר הנדרש עד שהעסק מתחיל לייצר הכנסות ורווחים.

בעזרת תכנית עסקית טובה וזהירה – לדאוג מראש להשגת המימון הנדרש לפני שמוציאים את כל המקורות הפרטיים. מימון השקעות חייב להתבצע בהלוואות ארוכות מועד ככל הניתן, על מנת שההחזר שלהן לא יעיק על תזרים המזומנים של העסק כבר מהחודשים הראשונים להפעלתו, ורצוי לבקש תקופה של מספר חודשים במהלכן תיפרע ריבית בלבד.

במקרים בהם קיימת בעיה של מחסור בבטוחות – ניתן להגיש בקשה לקרנות המסייעות להקמת עסקים קטנים, כמו הקרן לעסקים קטנים בערבות המדינה או קרן שמש וקרנות נוספות.

כאשר יש בידי הייזם דירה או נכס נדל"ן אחר ללא משכנתא או עם משכנתא בהיקף קטן משמעותית משווי הנכס – קבלת משכנתא לכל מטרה כנגד שיעבוד הנכס עשוייה להיות המקור הנכון והזול ביותר למימון השקעה ראשונית בעסק חדש.


ומה הלאה?

מסגרת חח"ד (אוברדראפט) הניתנת לעסק אינה חייבת להיות מנוצלת במלואה כל הזמן. להיפך. הוראות בנק ישראל האוסרות על חריגה מהמסגרת המאושרת מחייבות תכנון קפדני לפיו רוב הזמן העסק לא ישתמש במסגרות המאושרות או רק בחלק קטן מהן, ובימים של שיא בהוצאות תספיק המסגרת לכיסוי מלא שלהן. ימי שיא כאלה הם ימי תשלום מסים, תשלום משכורות, חיוב כרטיסי האשראי וימי תשלום לספקים, כאשר נוהגים לרכז תשלומים אלה למועד אחד. בתכנון כזה – במשך כל הימים שאינם ימי שיא מביאים את ההכנסות לחשבון מבלי לבצע משיכות כך שבימי השיא לא תהיה בעיה לבצע את התשלומים.

בהנחה שבתקופת ביצוע השקעות ההקמה הצליח היזם לא להוציא את כל המקורות הפרטיים שעמדו לרשותו, הוא יוכל להקים תיק השקעות סולידי אשר יוכל להוות בסיס לגישור על פני תקופות של אירועים חריגים כדוגמת אירועים ביטחוניים או אחרים היוצרים עצירות זמניות של הפעילות הכלכלית ברוב ענפי המשק.

הדרך הנכונה והטובה ביותר למימון הפעילות העסקית השוטפת היא מתוך ההכנסות והרווחים. אשרי העסק המצליח לעשות זאת כמעט ללא סיוע מהמערכת הבנקאית. אבל גם במקרים שנדרש סיוע כזה יש לבחור את המסלול הנכון. אם העסק מוכר את מוצריו או שירותיו כנגד מימסרים דחויים הוא יוכל לבצע תשלומים לספקים שלו במועדים הקרובים למועדי הפירעון של מימסרים אלה. במידה ויש צורך לגשר על פני חלק מהתקופה והמימסרים שבידי העסק אינם מוגבלים "למוטב בלבד", ניתן יהיה להפכם למזומנים בדרך של ניכיון צ'קים או קבלת הלוואות קצרות מועד המתייחסות למימסרים אלה.

מי שמצליח לנווט נכון את השימוש באשראי העומד לרשותו וגם להגדיל הכנסות ורווחים בצורה עקבית – בסופו של דבר יהפוך מעסק קטן לעסק גדול ויוכל לבצע הנפקה בבורסה לניירות ערך.

1 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול