חיפוש
  • eyal asulin

עסק חורג או עסק חורק?

עודכן ב: 1 דצמ 2020

הרעיון המרכזי בפילוסופיה של אפלטון הוא שהעולם שלנו שבו אנו חיים אינו אלא השתקפות ובבואה של אידיאות ורעיונות שהם נשגבים ומושלמים הרבה יותר מהעולם המוחשי.

בעולם העסקים – חשבון הבנק הוא ההשתקפות של העסק.יש בעלי עסקים ומנהלים שמתנהגים כאילו חשבון הבנק הוא הדבר העיקרי ושוכחים שיש להם גם עסק לנהל. הטיפול היום יומי בכיסוי החריגות בחשבון ובהמצאת בטוחות לשביעות רצון הבנק – גוזל חלק ניכר מזמנם, וחלק עוד יותר גדול מהאנרגיות שלהם. כאשר הם מתפנים מהטיפול בנושאים הכספיים – הם כבר כה מותשים עד שאין להם חשק או רצון לטפל בשיווק, בייעול הייצור או בניהול משאבי האנוש של העסק. זהו מתכון בדוק להסתבכות.

מנהל צריך להיות קשוב לקולות העולים מן העסק שלו ולא רק לקולות הבוקעים מכיוון הבנק. אם ישמע בזמן את קולות החריקה ויטפל בהם – הוא לא יגיע לחריגה בבנק!


איך תזהו חריקות?

התקשורת בין העובדים לבין עצמם וביניהם אל הדרג הניהולי אינה זורמת כראוי. אתם כבעלים לא יודעים מה מתרחש. הדיווחים מגיעים באיחור או שאינם מגיעים כלל. ישיבות צוות אינן מתקיימות. הוראות אינן מתבצעות בזמן או לא מתבצעות כלל. בלגן!
התוצאה: גם תזרים המזומנים אינו מנוהל כראוי והחשבון מתחיל לחרוג.


הכי דחוף זה לטפל בחריקות ובקולות הצורמים העולים מן העסק. קיימות מספר סיבות לזרימה לא טובה של התקשורת בעסקים שניתן לטפל בהן ביעילות ובקלות יחסית. לדוגמא:

  • א. ההוראות וההנחיות של הדרג המנהל אינן ברורות או שהן ניתנות רק בע"פ ואין מעקב אחר הביצוע שלהן. בדוק כיצד הדבר מתבצע בעסק שלך ובאיזו נקודה בתהליך מישהו ניתקע בגלל הוראה לא ברורה ומתחיל לשאול למה הכוונה, ואחרי הסבר הוא מסתבך עוד יותר. הנהג הוראות כתובות עם שיטה למעקב אחר ביצוע. נסח את ההוראות בשפה פשוטה, מובנת ונכונה באופן שעובדים לא יבקשו הסברים נוספים.

  • ב. חלוקת התפקידים והעבודה בין העובדים אינה מוגדרת. אין תקן ולעובדים לא ברורים הנהלים. כאשר החלו לעבוד לא נקבעו להם הגדרות תפקיד ויעדים והם נאלצים להמציא את עצמם מחדש בכל יום. גם אתה כבעלים לא יודע בדיוק איזה פונקציות יש בעסק שלך ומי צריך לעשות מה. זהו מצב מסוכן הגורם גם לבזבוז משאבים נוראי. צור מבנה ארגוני לעסק שלך. הגדר לכל תפקיד תקן ולכל בעל תפקיד את מלוא המשימות שהוא חייב לבצע דרך שיגרה, כולל דיווחים מסודרים להנהלה. גם כאשר אדם אחד ממלא מספר פונקציות – יש להיות מודעים לכך ולהשתדל שהעבודות שהוא מבצע יהיו באותה רמה מבחינת ההירארכיה בארגון. יש למנוע, ככל האפשר, מצבים שאותו אדם הוא גם המנהל וגם הפועל. במסגרת הבנייה של המבנה הארגוני – קבע את קווי התקשורת בין העובדים והגדר מי צריך לדווח למי, מהי צורת הדיווח, מהי התדירות הנדרשת ולאיזה תגובה צריך המדווח לצפות.

הרבה פחות חריקות יישמעו בעסק שבו יש מבנה ארגוני ברור, קווי תקשורת פעילים והוראות הניתנות בצורה פשוטה ומובנת.

ומה עושים בעסקים קטנים מאוד המופעלים על ידי אדם אחד או שניים?

עסקים אלה חייבים לשאוף לגדול. כאשר מתחילים עסק וקובעים מראש מטרות ולוחות זמנים – תגיעו די מהר למצב שלא תוכלו לעשות הכול ויהיה עליכם לגייס עובדים. בנקודת זמן זו – לא לשכוח לבצע הגדרות תפקידים ולכתוב תקנים מסודרים, כי מה שיתחיל נכון ימשיך לפעול בצורה בריאה ללא חריקות.

וגם ללא חריגות.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול