חיפוש
  • אריה כהן

עסק קטן = עסק גדול

כל ההתחלות קשות...

לפי נתוני משרד התעשיה והמסחר – 70% מהעסקים הקטנים והבינוניים הניפתחים מידי שנה – ניסגרים תוך השנה הראשונה לקיומם, ו-20% נוספים – במהלך השנה השנייה.90% מהעסקים החדשים ניסגרים במהלך השנתיים הראשונות לקיומם!

האם זו יד הגורל? האם לא ניתן אחרת?

הבה ונסקור חלק מהשגיאות האופייניות שעושים בעלי העסקים בתחילת דרכם:

  1. הסיבה להחלטה להקים עסק עצמאי: לרוב אין לה קשר כלשהו עם יכולת ניהול עסק של הייזם. לרוב הסיבה היא יידע מקצועי שנירכש או נסיון שניצבר בתחום מסויים ואז מחליטים לפתוח בתחום זה עסק עצמאי. וזה בפירוש אינו מספיק לניהול עסק.

  2. מחסור בהון עצמי או ניצול כל ההון העצמי בשלבים הראשונים של ההקמה מבלי לדאוג למסגרות אשראי שיאפשרו המשך פעילות תקינה.

  3. יודעים לייצר אך לא מכירים את השוק ולא יודעים לשווק ולמכור.

  4. התייחסות לעסק קטן בשיטת – "כשנגיע לנהר – נעבור אותו". פעמים רבות סבורים הייזמים החדשים הפותחים עסק שמאחר ולא מדובר בהשקעה גדולה ולא בעסק גדול – יוכלו לפתור את כל הבעיות שיצוצו תוך כדי פעילות שוטפת. וזה לא קורה.

אף ייזם ואף משקיע לא ייכנס לפרוייקט של הקמת עסק גדול מבלי להכין תכנית עסקית, לבצע סקר שוק, לבחון את כל אופציות המימון והאשראי הקיימות ולהתארגן מבחינת איוש תפקידי הניהול העקריים: מנהל שיווק, מנהל כספים ומנהל ייצור. וזה בדיוק מה שלא עושים מרבית הייזמים של העסקים הקטנים: אצה להם הדרך.

מה עושים?

ראשית – התייחסו ברצינות ובכובד ראש לרעיון העסקי שלכם.

תנסו לחשוב ולדמיין איך אתם רוצים שהעסק שלכם ייראה בעוד 5 שנים או יותר. אל תפחדו לחשוב בגדול!

לאחר שאתם רואים בעיני רוחכם את העסק הגדול שלכם – תתחילו לסקור את המבנה הארגוני שלו, את הפונקציות השונות שיש להפעיל על מנת לנהלו נכון ותשוו זאת למה שאתם יודעים או מתכוונים לעשות.

את כל התפקידים שאתם אינכם מסוגלים לבצע בעצמכם – אסור להשאיר ללא פתרון גם בעסק הקטן: תכשירו את עצמכם בתחומים שחסר לכם יידע, תשכרו שירותיהם של יועצים טובים שידריכו אתכם בתחומים אלה עד אשר העסק יגדל ותישכרו שירותיו של עובד קבוע שיבצע אותם. תכינו היטב את התשתית לעסק הגדול כבר במסגרת ההפעלה הראשונית של העסק הקטן.

כי זה הקטן – גדול יהיה.

או שייסגר!

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול